Hvorfor synge når du lider af stress

_38A0491Alvorligt stressramte mennesker er desværre blevet en stor del af vores virkelighed i Danmark.

Vi kender med stor sandsynlighed alle nogen, som er eller har været ramt af langvarig og skadelig stress.

Jeg har selv erfaringer med stress – både fra undervisningssituationen og blandt kolleger og venner.

Stress-reaktionen er vores alarmberedskab. Alarmen sætter i gang, når vi kommer i en udfordrende situation – det kan for eksempel være, når der sker noget uventet.
Stress-reaktionen består i, at vores autonome nervesystem sætter i gang, og at produktionen af hormonerne adrenalin og kortisol stiger.
Det er hormonerne, der bringer vores krop i alarmberedskab.

Vi kan måske mærke det ved, at vores hjerte slår hurtigt, åndedrættet bliver overfladisk, vi begynder måske at svede, og vi fokuserer på den udfordring, vi står overfor.
Reaktionen bliver ofte, at vi skærper sanserne, hvilket sætter os i stand til at handle hurtigt.

Kroppen kan altså i første omgang reagere med ”sund stress” – en tilstand, der få os op på dupperne og gør os i stand til at klare presset.
Står tilstanden imidlertid på i længere tid eller føler vi ikke, der er nogen mulig udvej, kan det imidlertid udvikle sig til langvarig og skadelig stress.

Befinder du dig i en situation, hvor du længe har været under pres fra flere fronter, er du ofte i underskud af hormonerne serotonin og endorfin – kroppens naturlige beroligende og afslappende stoffer.

Din krop kan ganske simpelt ikke ”komme ned på jorden”.

Måske er du endda  kommet så langt ud, at kroppen eller psyken har sagt fra, hvilket kort fortalt betyder et midlertidigt kollaps af den naturlige balance i kroppen.

Det kan være svært at komme afsted og ud af døren, når man er stressramt og de fleste aktiviteter er for udfordrende og udmattende.

Undersøgelser viser dog, at udøvelse af musik udløser kroppens eget ”lykke”hormon, serotonin – udøvelsen fylder os simpelt hen med en følelse af glæde og tilfredshed – det samme hormon udløses i øvrigt f.eks. når vi løbetræner.


Tilbage til nuet

At synge kan give en ekstra dimension, idet det at trække vejret dybt, at arbejde med det dybe åndedræt, udløser kroppens eget beroligende hormon, endorfin.

Desuden arbejdes der med koncentration og fokusering, du kobler så at sige det rent fysiske arbejde, når du synger, med mentalt fokus.
Du giver dermed dig selv en mulighed for at være tilstede her og nu uden at tænke på og bekymre dig om andet.

Et sangkursus erstatter ikke nødvendig behandling men kan være et sundt og livsbekræftigende suplement til at finde balancen igen.